75 років з дня створення ООН та членства УРСР в ООН
Усім відомо, що Організація Об'єднаних Націй з'явилася після закінчення Другої світової війни. А чи всі знають, коли саме? Фактично у ООН два дня народження: 26 червня 1945 року, коли в Сан-Франциско було підписано Статут нової організації, і 24 жовтня 1945 року, коли він вступив у силу.
Важливі історичні факти!
Але історія створення ООН набагато довша і почалася вона ще у 1941 році.
Прийнято вважати, що першим кроком до створення ООН стала Декларація, підписана в Сент-Джеймському палаці в Лондоні 12 червня 1941 року. Тоді уряди Австралії, Великобританії, Канади, Нової Зеландії і Південно-африканського союзу, а також уряди у вигнанні Бельгії, Греції, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Франції, Чехословаччини та Югославії і підписали союзницьку Декларацію, у якій говориться, що «єдина вірна основа міцного миру це - добровільна співпраця вільних народів у світі, в якому, звільнившись від загрози агресії, всі можуть користуватися економічною і соціальною забезпеченістю». Дивно – йшла світова війна, а політики вже будували плани створення нової міжнародної організації!
14 серпня 1941 року президент США Франклін Делано Рузвельт і прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчіль зустрілися на кораблі в Атлантичному океані і прийняли спільну декларацію, яка увійшла в історію під назвою «Атлантична хартія». У ній двоє лідерів виклали своє бачення післявоєнного світу, яке пізніше розділили і їх союзники.
1 січня 1942 року «в гру» вступили СРСР і Китай: разом з США і Великобританією вони підписали Декларацію ООН. На наступний день свої підписи поставили представники ще 22-х держав. Всі вони пообіцяли докласти максимум зусиль для досягнення перемоги і не укладати сепаратного миру.
Ще ближче до створення ООН Великобританія, США і СРСР підійшли в кінці жовтня 1943 року, коли в Москві на Конференції міністрів закордонних справ домовилися «про необхідність установи в можливо короткий строк загальної міжнародної організації для підтримки міжнародного миру і безпеки, заснованої на принципі суверенної рівності всіх миролюбних держав».
Через рік - ще одна зустріч за океаном: у Думбартон-Оксі, приватному особняку під Вашингтоном, у жовтні 1944 року чотири держави (Великобританія, Китай, США і СРСР) розробили план створення міжнародної організації, який потім був представлений на вивчення
і обговорення всіх урядів Об'єднаних Націй і народам всіх держав. Саме там обговорювалося Статут майбутньої ООН. Одним з учасників зустрічі у передмісті Вашингтона був американський дипломат Едвард Стеттініус, який через рік на конференції в Сан-Франциско підписав Статут ООН від імені Сполучених Штатів.
На ялтинській зустрічі Черчіля, Рузвельта і Сталіна в лютому 1945 р. було оголошено про скликання Конференції в Сан-Франциско, учасники якої додали остаточні штрихи до Статуту. Конференцію відкрив новий президент США Гаррі Труман.
26 червня 1945 року там же, в Сан-Франциско, представники 50 держав підписали Статут ООН. Від імені Радянського Союзу його підписав Андрій Громико, який пізніше став Постійним представником СРСР у новонародженої організації.
Ось як починається преамбула Статуту:
«Ми, народи об'єднаних націй, сповнені рішучості
• позбавити прийдешні покоління від лиха війни, двічі в нашому житті принесла людству невимовне горе, і
• знову затвердити віру в основні права людини, в гідність і цінність людської особистості, в рівноправність чоловіків і жінок і в рівність прав великих і малих націй, і
• створити умови, при яких можуть дотримуватися справедливість і повага до зобов'язань, що випливають з договорів та інших джерел міжнародного права, і
• сприяти соціальному прогресові і поліпшенню умов життя при більшій свободі,
... вирішили об'єднати наші зусилля для досягнення цих цілей».
24 жовтня 1945 року - Статут нової організації вступив у силу і цей день відзначається як День Організації Об'єднаних Націй.
Україна і ООН.
Про високий авторитет нашої держави в ООН свідчить її неодноразове обрання до Ради Безпеки ООН – органу, на який країнами-членами ООН покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки (1948-1949, 1984-1985, 2000-2001, 2016-2017 рр.). З нагоди відзначення 75-ї річниці заснування ООН у Києві урочисто підняли прапор організації.
Інформаційна обізнаність.
З нагоди 75 – річчя з дня створення ООН та членства УРСР в ООН у Тернівському НВК педагогом – організатором Тихоненко К.Л. 13.10.2020 року була проведена інформаційна хвилина «Що таке ООН?» для учнів 11 класу. Здобувачі освіти від педагога дізналися про історію створення ООН та Статуту організації. За допомогою переглянутої презентації ознайомилися з деякими тезами преамбули вищезазначеного документу. Для кращого розуміння значення ООН для світу та України переглянули відеоролик «День Організації Об'єднаних Націй». Після побаченого і почутого всі учасники навчального процесу вели активний діалог. У якому прослідковувалася обізнаність деяких учнів, тому що ними цитувалися слова із статті «75 років ООН: чи є організація все ще ефективною? І так, і ні» (Інтернет сторінка «Радіо Свобода»). Результатом співрозмови став висновок: «Представники держав - членів ООН заявили про необхідність зміцнювати міжнародну співпрацю і виступили з низкою обіцянок. Ось деякі з них: «Ми нікого не забудемо»; «Ми захистимо нашу планету»; «Ми будемо сприяти зміцненню миру і запобігати конфліктам»; «Ми будемо дотримуватися міжнародного права і забезпечувати справедливість»; «Ми відведемо центральне місце жінкам і дівчаткам»; «Ми модернізуємо Організацію Об'єднаних Націй»».
Окрім цього, згідно листа МОН України, учителі опрацювали матеріали (план до уроку (https://drive.google.com/file/d/1B-LHLRArefWlZaloVMUH4-U-LxbNE-_u/view), рекомендації (https://docs.google.com/document/u/2/d/125xadYWcbDmtV8KioQJ9H8Llfv9Y_yMty9_h2krCLiQ/copy та анкету учасника (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc-g2R11b1T48beqsh-rp7HDv5CRu10mS4WzcVD-fWzqC0nPQ/viewform) щодо уроку з нагоди 75 – річчя ООН «Знаю права і змінюю світ». Запропонували учням ознайомитися з презентацією (https://drive.google.com/file/d/1j8nHUTlZS99JmPRHVY6kMgC7OWPj8c57/view) та робочим зошитом для учня (для самостійного опрацювання) (https://drive.google.com/file/d/1mvpIA5wOFq0v2yEMUiXFH0uVgzDJduxj/vie).Вище зазначений матеріал розповсюдили через електронну пошту або соціальну мережу Фейсбук, група Тернівський НВК.
Проведені заходи розширили знання учнів щодо значення ООН та дали змогу зрозуміти, що Статут є ефективним у будь – який час і за будь – яких обставин.