Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 17 чоловік

Історія закладу освіти

Дата: 21 лютого 2017 о 14:05, Оновлено 23 лютого 2021 о 16:06

В 90 роки ХІХ ст..в селі Терни діяла церковно – приходська двокласна школа , яка знаходилася на місці сучасного магазину змішаної торгівлі.

Це був невеликий будинок .В ньому була лише одна класна кімната . В кімнаті була піч, святий куток , де знаходилися ікони та лампадка , посередині стояв довгий стіл , навколо столу лавки. Навчав дітей один вчитель . В школі навчалося 25 учнів.

За одним столом сиділи учні першого і другого класів. Біля дверей стоялао відро , коло печі лавка, а на ній «різки» . В той час дітей у школі били, якщо вони себе погано поводили або не вивчили урок.

Учні допомагали вчителю затопити піч, принести води , прибрати класну кімнату . Про навчання в цій школі розповідав  Тарасов Дмитро Андрійович своїй донечці Ніні  Дмитрівні Рой . Підручники були тільки у вчителя, Зошитів не було , а писати вчилися крейдою на дошці. Вчилися читати по букварю, але цей підручник був в одному екземплярі і учні бережно їм користувалися.

В 1912 році по ініціативі попа Роменського Г.С. на громадсько- церковні гроші на церковній садибі була збудована нова школа ( тепер садиба ( Бордюгова М. М.)

В новому будинку школи була велика класна кімната . Кімната була світла бо в ній було п’ять вікон. Були сіни і кімната для вчителя . Школа була початковою трьохкласною. Учнів 1,2,3, класів навчала одна вчителька , донька попа  Роменського  Г. С.. Директором (керівником) школи був піп. В трьох класах навчалося приблизно 40 учнів.

Учні не тільки вчилися , а і працювали на церковній садибі. Біля церкви ріс чудовий садок

Учні доглядали за ним, а в нагороду , взимку піп пригощав учнів яблуками. Щоб у школі було тепло , сільський староста забезпечував її дровами. Але час був суворий і діти навчалися в холодному класі.

Навчальний рік починався не 1 вересня , а в залежності від закінчення польових робіт і закінчувався з початком весняних робіт. До першого класу починало ходити багато дітей, а вже у 2 клас менше , а  3-й клас мало хто закінчував. Починалися заняття після «Покрови», тобто 14.15 жовтня, а закінчувалися 10- 15 березня.

Згодом , на теперішній шкільній території побудували нову земську школу з червоної цегли. В ній було тр класних кімнати і кімната для керівника школи. Школа існувала на кошти земства . Керував школою опікун , призначений земством.

Навчав дітей один учитель. Учитель з колективу учнів другого або третього класу виділяв кращих і посилав в молодший клас проводити уроки.

В школі вивчали Закон Божий , арифметику, вчилися читати і писати . Земську школу відвідували діти с. Терни, х. Ново-Садовий( садиба поміщика Балдина), х. Майорівки.

Школа була високою і красивою для тих часів. Вона нагадувала фортецю. Біля школи учні посадили садок. Садок існував до 1989 року . Зберегти садок не було можливості, бо на його місці в 1989р. побудували нову сучасну школу.

Земська школа була початковою. Навчав дітей вчитель, прізвище якого Туполовий. З 1926 року в школі вже працює три вчителя: Хандій Г. І., Хандій О. Г., Землянська В.Т. Завідувачем школи був Хандій Григорій Іванович, який викладав українську мову і читання.

В період колективізації початкова школа була перетворена в семирічку.

З 1930 року в ній працює 10 вчителів . Директором школи був призначений Подзарєй Євген  Григорович .

Перший випуск учнів 7 класу був в 1933 році. Першими випускниками були: Куликова П.С., Тарасов П.П., Левадна- Зубар М.А., Левадний І.І., Левадний С. Ф. та інші. Пережили  люди страшні часи Голодомору , який забрав у могилу сотні жителів  с. Терни . А школа існувала , діяла,допомагала вижити.

Випускники 1933 року були першими піонерами та комсомольцями.                       

В 1938 році Тернівська школа стала середньою.

В 1939 році до старого приміщення « Червоної школи « (земської школи) було добудовано ще 4 класних кімнати , кімнати для вчителів, та ще три кімнати для директора школи, який в ті часи жив у школі. Пізніше в директорській квартирі знаходилася лабораторія. Добудоване приміщення було дерев’яне ,вліплене і двічі на рік його треба було мазати і білити. Але всі раділи новій школі. В школу були завезені нові меблі: парти, столи, шафи. Почала працювати в селі шкільна бібліотека. Учнів підручниками забезпечувала держава, але їх було дуже мало. Учні мали змогу писати в зошитах, читати твори українських і російських класиків. Вивчати іноземну мову – німецьку.

В школі вже працювало 18-20 учителів. В класах було по 25-30 учнів. Директором школи до війни 1941-1945 рр. був Калікін Ф.В.

В 1941 році був перший випуск учнів 10 класу. Перші випускники 10 класу : Бурлуцька Г.Г. , Чернишова О. Г., Роменська Є. Ф. , Безкишкий М. Я. , Рой О. А., Стрілець О. та інші.

Війна ! Не минула війна і нашого села . Багато односельчан пішли на фронт. Захисниками своєї Вітчизни стали і випускники 1941 року і вчителі.

В період окупації ( 1942- 43 рр.) школа знову стала початковою , в якій працювало лише три вчителя Карніцька Варвара Дем’янівна , Юдина Валентина Василівна

Все шкільне майно було знищене й розтягнуте. Не було жодної парти, стола, стільців. Не було навіть дошки. В старій частині школи німці влаштували зерносховище , в піонерській кімнаті була церква.

3 лютого 1943 року село було звільнено від німців . І відразу вчителі , деякі батьки почали відбудовувати школу.

13 лютого 1943 року розпочалося навчання в 1-4 класах , яке припинилося в червні 1943 році , в зв’язку з повторною окупацією села.

Відбудовували школу вчителі : Рубан Г.Т., Сідих Марія Василівна, Тендик Григорій Семенович.

З 1 вересня 1943 року Тернівська школа знову відновила свою роботу. Але вчитися учням було дуже важко. Не було підручників , зошитів, олівців, ручок. Учні писали на старих газетах. З  паперових мішків робили зошити , а в більшості випадків писали крейдою на класній дошці і уважно слухали вчителів.

Класних журналів теж не було . В своїй роботі вчителі використовували  випадково не знищені німцями журнали минулих років. Фіксували успішність учнів на вільних сторінках старих журналів.

В одному класі навчалися учні різні за віком.

Архівні документи повідомляють , що в 1943- 44навчальному році в школі працювали такі вчителі :

Тарасов Анатолій Омельяновеч класний керівник 7 класу, Волковський І.С.

В 7 класі тоді вчилися : Голєва Анна Пилипівна -1923р.н., Рогова Анна Дмитрівна-1923 р.н., Черна Віра Олексіївна- 1924 р.н., Майстренко Марія Іванівна -1925 р.н., Ломова Марія Яковлівна  - 1925р.н., Федорченко Віра  -1924 р.н.

1945 – 1946 н. р. неповна середня школа . Закінчилася війна поступово поверталися до школи учні . Кількість учнів набагато збільшилося . Прибули до школи і нові вчителі.

1*б* клас вчила Рябенко А.Г. Українську мову та літературу в 4 класі викладала Карніцька В.Д. , а 2*а* вчила Землянська Варвара Терентієвна, а класним керівником 6*б* класу була Юдіна Валентина Василівна, а Мащенко Антоніна Олексіївна була класним керівником 5*а*класа. Манойло Олександра Фанівна – викладала українську мову , а російську мову Чернова О.О.Арифметику – Іваницький Іван Сільвестрович. Військову справу  Тарасов  А. О. , історію- Каковка М.І.

1946- 1947 н.р. В школі працювали : В. М. Ягодкіна – арифметика , К.А. Коба – російська мова та література, Мусієнко Ю.П.- алгебра, геометрія, Каковка Микола Іванрвич- історія, географія.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.